ПЕРЕЛІК ДИСЦИПЛІН:
 
Бесплатные рефераты
 

 

 

 

 

 

     
 
Узагальнюючий урок з природознавства
     

 

Педагогіка


Зміст

Узагальнюючий урок: поняття, мета, організація 3
Приклади розробок узагальнюючих уроків 5
1-ий клас: «Домашні тварини» 5
2-ий клас: "Місто і село» 6
3-ий клас: «Домашні тварини» 8
4 -- ий клас: «Рослинний і тваринний світ нашої місцевості» 9
Дидактична гра «Квітковий аукціон» як нетрадиційна форма узагальнюючогоуроку по темі «Кімнатні рослини» 10
Висновок 14
Література 15

Узагальнюючий урок: поняття, мета, організація

Урок - форма організації навчання, за якої навчальні заняттяпроводяться вчителем з групою учнів постійного складу, однаковоговіку та рівня підготовки протягом певного часу завстановленого розкладу для досягнення навчально-виховних цілей.

Кожен урок присвячується вивчення певного питання програми ітому представляє собою щось закінчене і разом з тим єпродовженням попередніх уроків і опорою для наступних.

В кінці вивчення теми, як правило, проводяться узагальнюючі уроки. Вониможуть проводитися за матеріалом двох або кількох тем, близьких зазмістом.

Основна дидактична мета такого типу уроків - систематизаціязнань, отриманих при вивченні всієї теми, закріплення її найбільш важливихположень. Таким чином, узагальнюючі уроки сприяють міцному ісвідомому засвоєнню знань, а також впливають нарозвиток пам'яті, мовлення, мислення учнів.

Під узагальненням розуміють виділення будь-яких властивостей, якостей,притаманних цілій групі предметів, і формулювання такого висновку, якийбуде вірний щодо будь-якого, окремого предмета даної групи. Учнівпотрібно навчити узагальнювати матеріал. Зробити це можна за таким планом: а) виділяти головне, основний зміст в узагальнюючих матеріалі; б) виділяти основні характеристики предметів, відносини між ними;

в) порівнювати предмети між собою, виділяти загальні, фундаментальніособливості, які можуть лягти в основу узагальнення; г) формулювати на основі узагальнення висновок (загальну тенденцію,закономірність і т. д.).

При правильній організації уроку ефективним методом узагальнення ісистематизації знань може бути бесіда, основною умовою її ефективностіє рівень або ступінь підготовки учнів по темі. Учнів требаготувати до такої роботи: вони повинні володіти фактичним матеріалом,навичками порівняння, знати властивості предметів, їх основні характеристики.
При недостатній підготовці учнів розмова може перетворитися на монологвчителя.

Для узагальнення та систематизації знань потрібно скласти такі питання,відповіді на які дозволили б одержати узагальнення знань з цієї теми. Упитаннях повинен бути відображений певний фактичний матеріал, якийвідіграє важливу роль при виділенні основних понять теми.

На узагальнюючому уроці бажано використовувати наочні посібники,якими учні користувалися в ході вивчення матеріалу.

У структурі узагальнюючого уроку можна виділити такі елементи: а) організація учнів, у ході якої з'ясовується їх підготовка доуроку, перевіряється наявність необхідних наочних посібників, повідомляються тема,цілі та завдання майбутнього уроку; б) перевірка знань, умінь і навичок з вивченої теми. Як правило,окремі учні отримують завдання, виконують їх, а клас перевіряє,виправляє, доповнює в міру необхідності; в) узагальнююча бесіда за темою; г) висновок вчителя, у ході якого зазначається, який матеріал темиі як засвоєний учнями.

У деяких випадках, проводячи узагальнюючий урок, учитель поєднуєперевірку знань, умінь, навичок і узагальнюючу бесіду разом. Це можнаробити в тих випадках, коли тема невелика за обсягом матеріалу і поняття їїпрості.

Для перевірки засвоєння матеріалу учнями всього класу, а такожступеня сформованості умінь і навичок в кінці узагальнюючого уроку можнапровести невелику самостійну роботу учнів, що носить контрольнийхарактер і сприяє виявленню рівня сформованих знань і вмінь.

Приклади розробок узагальнюючих уроків

1-ий клас: «Домашні тварини»

Мета уроку: узагальнити і поглибити знання учнів, отримані прививченні теми «Домашні тварини».

Обладнання: всі картини, які використовувалися на попередніхуроках, і кінофільм «Наші домашні тварини».

Хід уроку.

Урок починається з бесіди за картинами «Качка» і «Кури» за наступнимипитань.

- Яка птах зображена на першій картині?

- Що ви знаєте про качці?

- Які птахи намальовані на другій картині?

- Чим кури відрізняються від качки?

- Яка голова в курки? Який дзьоб? Які крила? Якого кольору пір'я? Які в неї ноги? Чи є на них перетинки, як у качки?

Чому їх немає?

Учитель показує дітям кінофільм «Наші домашні тварини». Післяперегляду фільму ставить питання:

- Яких тварин називають домашніми?

- Яких домашніх тварин ви знаєте?

- Що нового ви дізналися з фільму?

За картинами «Кішка», «Собака», «Курка», «Качка», «Гусак» діти відповідаютьна питання:

- Яка шерсть у кішки?

- Які у неї лапки? Які вуса? Які зуби? Який хвіст? Які очі?

- Що їсть кішка?

- Яку користь приносить кішка?

- Який величини бувають собаки?

- Яка у собаки голова? Які в неї зуби, вуха, лапи, хвіст?

- Якого кольору шерсть?

- Що їдять собаки?

- Яку користь вони приносять?

- Як можна називати всіх цих птахів? (Домашніе.) Чому їх називають домашніми?

- Чим курка не схожа на гусака і качку?

- Яку користь приносять домашні птахи?

Підсумок уроку:повинні любити їх, дбати про них і не ображати.

2-ий клас: "Місто і село»

Мета уроку: узагальнити знання учнів, отримані при вивченні теми
«Місто і село».

Обладнання: стінні картини, що зображують місто і село.

Хід уроку.

Даний урок доцільніше проводити у формі бесіди.

Питання для проведення бесіди:

- Де ми живемо?

- Як називається наше місто?

- Як називається вулиця, на якій стоїть школа?

- Які будинки стоять на вулиці?

- Для чого призначені будинки, які знаходяться на нашій вулиці?

(житлові, магазини, ательє і т . п.)

- Як висвітлюється наша вулиця?

- Які рослини є на нашій вулиці?

- Чим вулиця відрізняється від проспекту? від провулку? від площі?

- Які проспекти є в нашому місті?

- Як називається центральна площа нашого міста?

- Чим займаються люди у містах?

- Що місто дає селі? А село місту?

- Чим місто відрізняється від села?

- Чим займаються люди на селі?

Бесіда супроводжується повторним розглядом картини. < p> На закінчення уроку - творче завдання: намалювати відповідь на одне зпитань, записаних на дошці.

На дошці записані наступні питання:

- Що люди роблять у селі?

- Чим займаються в місті?

- Що місто дає селі?

- Що дає село місту?

Підсумок уроку: ще раз акцентувати увагу на тому, що місто не зможевижити без села, а село - без міста.

3-ий клас: «Домашні тварини»

Мета уроку: узагальнити знання дітей про свійських тварин, що живуть врізних природних умовах.

Обладнання: таблиці, картини, опудала, гербарій, які буливикористані в процесі роботи над темою, а також те, що було зробленодітьми в цей період: таблиці, малюнки, записи в зошитах і т.д.; кінофільм
(відеофільм, діафільм) «Домашні тварини».

Домашнє завдання до уроку: знайти матеріал про те, як і чим годуютьдомашніх тварин.

Хід уроку.

На початку уроку проводиться бесіда з наступних питань:

- Яких ви знаєте домашніх тварин?

- Чому корова, кінь, свиня, вівця, верблюд, олень, кролик називаються домашніми тваринами?

Завдання: напишіть на дошці і покажіть на картинах і опудала, яких щедомашніх тварин ви знаєте.

- Як доглядають за домашніми тваринами на селі? в місті?

- Які машини допомагають у догляді за тваринами?

- Хто з вас сам доглядав або допомагав доглядати за домашніми тваринами? Як ви це робили?

Демонстрація фільму. Після фільму - бесіда.

- Які породи домашніх тварин (коней, курей, корів і т.д.) ви знаєте?

- Яку домашню рибу ви знаєте і від якої риби вона виведена?

- Чому кролика називають гризуном?

- Яких ще гризунів ви знаєте?

- Як пристосований північний олень до умов життя на півночі?

- Як верблюд пристосовується до умов життя в пустелі?

Далі проводиться бесіда по домашньому завданню.

- А чим і як годують домашніх тварин?

- А що дають нам домашні тварини за те, що ми за ними доглядаємо і годуємо їх?

Підсумок уроку: ще раз вказати на те, яке значення мають для насдомашні тварини та розвиток тваринництва.

4-ий клас: «Рослинний і тваринний світ нашої місцевості»

Цілі: узагальнити, конкретизувати, поглибити і систематизувати знанняпро природу; показати значення різноманіття природи для розвитку народногогосподарства; встановити взаємозв'язок між природою і трудовою діяльністюлюдини.

Обладнання: глобус, фізична карта СРСР, карта півкуль та картаприродних зон СРСР, гербарії рослин своєї місцевості.

Хід уроку.

Урок можна розпочати з наступного завдання класу: визначтемісце розташування своєї області на глобусі і карті і дайте відповідь, де знаходитьсяваша область (край). Потім в ході бесіди з'ясовується, що характерно дляприроди даної місцевості, в якій природній зоні вона знаходиться, які в нійпереважають рослини і тварини і т. д. Потім учням задається питання,що вимагає узагальненого відповіді: які сезонні зміни в житті рослин ітварин характерні для даної місцевості?

У відповіді на нього повинно бути зазначено, що сезонні зміни залежатьвід розташування природної зони по відношенню до екватора.

Далі учні згадують назви рослин і тварин своєїмісцевості, уточнюють характерні особливості їх будови іжиттєдіяльності. З'ясування характерних особливостей рослин і тваринсвоєї місцевості і порівняння їх з іншими дозволяють встановити залежністьміж основними чинниками неживої і живої природи. Бесіда супроводжуєтьсядемонстрацією гербарних зразків рослин, таблиць, картин, відповіднихдіапозитивів.

Учні роблять висновок про природу своєї місцевості. Далі задаютьсяпитання: як змінюється праця людей в залежності від природних умов? відпори року?

Підсумок уроку: рослинний і тваринний світ різноманітний людина, чоловіквикористовує багатства природи у своїй господарській діяльності, але повинендбайливо ставитися до них і охороняти їх.

Дидактична гра «Квітковий аукціон» як нетрадиційна формаузагальнюючого уроку за темою «Кімнатні рослини»

Останнім часом стало популярним проводити узагальнюючі уроки внестандартної формі: вікторини, ігри, лото і т.п. Це дозволяєурізноманітнити навчальний процес, розширити мотивацію засвоєння учнямизнань, підвищити ступінь засвоєння предмета. Нижче наведений узагальнюючий урокза темою «Кімнатні рослини» у вигляді дидактичної гри «Квітковий аукціон».

Мета гри: узагальнити знання про кімнатні рослини, закріпити знання їхназв, перевірити сформованість вміння розрізняти кімнатні рослини заназві і опису. Виховувати любов до природи, інтерес до наших "зеленимдрузям ".

Обладнання ігри: кімнатні рослини, підставка для рослин, жетони,призи.

Правила гри: беруть участь три команди. Учаснику, який дав правильнийвідповідь, вручається жетон (зразки жетонів - кімнатну квітку в горщику).
Перемагає та команда, яка набере більше жетонів, і той учасник, уякого виявиться найбільша кількість жетонів.

Обирається журі, яке стежить за ходом гри, вручає жетони іпідводить підсумки.

Хід гри.

1. "Аукціон-розминка".

Команди по черзі називають по 1 кімнатна рослина. Перемагає такоманда, яка назве останнє рослина. (1 жетон дається учаснику,що назвав останнім рослина).

2 "Знайдіть, що опишу".

На підставку ставлять кімнатні рослини одного роду, але різних видів:
Пеларгонія запашна і зональна.

Бегонія королівська і завжди квітуча

Традесканція зебровідная і белоцветковая.

Завдання командам: знайти рослина за описом (підійти, показати):

Пеларгонія, або Герань, - поширене кімнатна рослина. Йогобатьківщина - Південна Африка. Листя пеларгонії покриті волосками, випаровуючийефірна олія. Рослина можна відрізнити за своєрідним запахом.

Пеларгонія зональна - з махровими червоними квітками. Пеларгоніязапашна - з дрібними рожевими квітками.

Батьківщина Бегонія - тропіки Азії й Африки. Це рослина з одревесневающимстеблом, красивими листям.

Бегонія королівська - з великими пестроокрашеннимі. покритими рідкіснимиволосками листям.

Бегонія завжди квітуча - невеликий кущик з соковитими стеблами, густопокритими невеликими листям і дрібними рожевими квітками.

Батьківщина Традесканції - Америка. Це красиве рослина зі звішуватисястеблом.

Традесканція зебровідная - з смугастими листям.

Традесканція белоцветковая - із зеленим листям.

3. Домашнє завдання.

Діти розповідають і показують, як треба доглядати за кімнатнимиквітами (за кожен виступ 1 жетон).

4. Відгадай, що за рослина.

На підставку виставляються рослини: фікус, хлорофітум, аспарагус,бальзамін, Колеус, алое, ломикамінь, Зигокактус, плющ.

Завдання командам: скласти оповідання про 3-х рослинах. Рештакоманди визначають, про який рослині йде мова, називають його і показують.

Примітка: в оповіданні не повинно згадуватися назва рослини. За 1жетону дається учаснику, який загадав "загадку" і який її відгадав.

5. Гра на увагу.

На підставці стоять квіти в один ряд: алое, фікус, бегонія, бальзамін,Колеус, пеларгонія.

Діти розглядають і запам'ятовують рослини, а потім закривають очі. Уцей час педагог міняє місцями рослини чи прибирає одне з них, заміняєіншим рослиною. Після цього діти відкривають очі і розповідають про те,що змінилося.

6. "Дізнайся рослина".

На підставці розташовані рослини: хлорофітум, фікус, опунция,аспарагус, пеларгонія, бальзамін, бегонія, Колеус, плющ, апідістра,ломикамінь, Зигокактус, традесканція та інші.

Завдання командам: знайти рослину по назві або характерномуознакою. Игpa за типом змагання: хто швидше?

Знайдіть:

- бальзамін

- рослина - очищувач повітря (хлорофітум)

- Колеус

- традесканції

- рослина, яку називають "дружна сімейка" (аспідістра)

- ломикамінь

- найвідоміше лікарська рослина ( алое)

- Зигокактус

- бегонію

- рослина з "фальшивими листочками" (аспарагус)

- плющ

- "гумове дерево" (фікус)

- рослина, що виділяє ефірну олію (пеларгонія)

- каланхое.

7. Домашнє завдання.

Повідомлення про улюблене рослині, яка живе в будинку.

8. Підведення підсумків.

Учаснику гри-аукціону, який набрав найбільшу кількість жетонів,присвоюється звання «Знавець природи» і видається листівка з підписами журі
«Кращому знавця природи».

Команда, яка набрала найбільшу кількість жетонів, нагороджуєтьсямедалями «Переможець у грі-аукціоні« Кімнатні рослини ».

Висновок

Узагальнюючі уроки зазвичай будуються на матеріалі окремих тем абонавчального предмета в цілому. Такі уроки мають велике значення в закріпленніі систематизації знань.

На узагальнюючих уроках слід повторити пройдене, і, спираючись назнання, отримані дітьми при вивченні теми, розширити дитячіуявлення, встановити найпростіші взаємозв'язку і взаємозалежностіявищ у живої і неживої природи.

Таке повторення і узагальнення програмного матеріалу робить знаннядітей більш зізнався і міцними, розвиває навички логічного мислення.

На узагальнюючих уроках, як і на уроках інших типів, слід застосовуватирізноманітні методи і прийоми роботи, але виняткова роль тутналежить бесіді, яка повинна вміло чергуватися з роботою занастінних картин, схемами, підручником. У той же час в останні роки сталипопулярні узагальнюючі уроки, що проводяться у вигляді вікторин, дидактичних ігор,змагань і т.д. Це необхідно в першу чергу тому, що молодшішколярі швидко втомлюються, увага у них розпливається, і вони відключаютьсявід роботи.

За методикою проведення узагальнюючі уроки дуже складні. Успішно вонипроходять у тому випадку, якщо вчитель з першого уроку вивчення розділу аботеми починає готуватися до них: продумає систему формування знань;встановить сувору послідовність пояснення основних і додатковихпонять; вибере методи і приприйоми, засоби роботи, що сприяютьорганізації такої розумової діяльності учнів, яка веде досамостійним висновків.


Література

1. Пакулова В.М., Кузнєцова В.І. Методика викладання природознавства:

Підручник для студентів педагогічних інститутів. - М.: Просвещение, 1990
2. Методика вивчення природи в початкових класах: посібник для вчителів. -

М.: Просвещение, 1965
3. Горощенко В.П., Степанов І.А. Методика викладання природознавства:

Підручник для студентів педагогічних училищ. - М.: Просвещение, 1984
4. Ворзелян Н. М. Подорож з домашніми рослинами. - М.: Дитвидав, 1951
5. Горишіна Т. К. Рослини в місті - Л.: Лениздат, 1991
6. Дрязгунова В А Дидактичні ігри для ознайомлення дошкільнят з рослинами. - М.: Просвещение, 1981
7. Клінковская Н. Н. Кімнатні рослини в школі - М.: Просвещение, 1986

     
 
     
Українські реферати
 
Рефераты
 
Учбовий матеріал
Українські реферати refs.co.ua - це проект, на якому розташовано багато рефератів, контрольних робіт, курсових та дипломних проектів, які доступні для завантаження. Наші реферати - це учбовий матеріал для школярів і студентів. На ньому містяться матеріали, які дозволять Вам дізнатись більше про навколишнє середовище та конкретні науки які викладають у навчальних закладах усіх рівнів.
8.9 of 10 on the basis of 2471 Review.
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  Українські реферати | Учбовий матеріал | Все права защищены. DMCA.com Protection Status