ПЕРЕЛІК ДИСЦИПЛІН:
 
Бесплатные рефераты
 

 

 

 

 

 

     
 
Транспортний податок на прикладі Москви
     

 

Транспорт
Зміст.
1. Введення.
2. Платники податків.
3. Об `єкт оподаткування.
4. Податкова база і податковий період.
5. Податкові ставки та пільги.
6. Порядок обчислення податку.
7. Порядок та строки сплати податку.
8. Податкова декларація та податкове повідомлення.
9. Облік транспортного податку.
10. Список використаної літератури.

1.Вступ.
Як відомо з 1 січня 2003 року вводиться новий так званий «транспортний податок», який покликаний замінити собою податок з власників транспортних засобів, встановлений ст.6 Закону Російської Федерації від 18.10.1991 № 1759-1 "Про дорожніх фондах в Російській Федерації", і податок на водно-повітряні транспортні засоби, передбачений Законом України від 09.12.1991 № 2003-1 "Про податки на майно фізичних осіб". Закон № 1759-1 не втрачає силу з 1 січня 2003 р., як було встановлено ст.5 Федерального закону від 05.08.2000 № 118-ФЗ, а зберігає свою дію, але без статей, присвячених податку на користувачів автомобільних доріг, податку з власників транспортних засобів.
Транспортний податок віднесено до регіональних податків, тобто суб'єкти Федерації має право самостійно вирішувати, запроваджувати чи не запроваджувати цей податок. При цьому загальні положення визначені главою 28 НК РФ: об'єкт оподаткування, порядок визначення податкової бази, податковий період, порядок обчислення податку і межі, в яких суб'єкти Федерації можуть встановлювати податкові ставки. Також до компетенції суб'єктів Федерації віднесено встановлення порядку і термінів сплати податку, форми звітності, а також податкових пільг.
Закон міста Москви "про транспортний податок"
Цей Закон у відповідності з Податковим кодексом Російської Федерації і Федеральним законом від 24 липня 2002 N110-ФЗ "Про внесення змін і доповнень у частину другу Податкового кодексу Російської Федерації й деякі інші акти законодавства Російської Федерації" встановлює транспортний податок на території міста Москви.
Стаття 1. Загальні положення.
Цим Законом відповідно до Податковим кодексом Російської Федерації на території міста Москви визначаються платники транспортного податку, об'єкт оподаткування, податкова база, податковий період, податкова ставка, порядок обчислення податку, порядок та строки сплати податку, податкові пільги, а також обов'язкові реквізити форми податкової декларації .
2.Налогоплательщікі.
Поняття платників податків транспортного податку наведене в статті 357 НК РФ, згідно з якою платниками податків зазначеного податку визнаються особи, на яких відповідно до законодавства Російської Федерації зареєстровані транспортні засоби, визнані об'єктом оподаткування. Ними можуть бути як фізичні, так і юридичні особи незалежно від того, чи використовують вони транспортний засіб самі або передали іншій особі на підставі довіреності. Виняток зроблено для випадків, коли дата придбання транспортного засобу і дата оформлення довіреності потрапляють в період до 29 листопада 2002 року (дата офіційного опублікування Закону). При дотриманні цих двох умов обов'язок зі сплати податку виникає у особи, на ім'я якої оформлена довіреність. Якщо транспортний засіб придбано до цієї дати, а довіреність оформлена пізніше цієї дати, обов'язки платника податків виникають у особи, на яку зареєстровано транспортний засіб.
Раніше платниками податків податку на водні і повітряні транспортні засоби відповідно до Закону «Про податок на майно фізичних осіб» були тільки фізичні особи - власники зазначених транспортних засобів, а організації були платниками податку з власників транспортних засобів стосовно наземних транспортних засобів. З 1 січня 2003 року (з цієї дати набуває чинності глава 28 Податкового кодексу «Транспортний податок») платниками податків транспортного податку будуть і організації, на яких зареєстровані водні і повітряні транспортні засоби, що є об'єктом обкладення транспортним податком.
При встановленні транспортного податку законодавець використав формулювання "особи, на яких зареєстровані транспортні засоби". Це дає підстави припустити, що не в усіх випадках обчислювати і платити податок доведеться власникам транспортних засобів
При цьому власникам транспортних засобів, які не використовують їх за будь-якої причини, все одно доведеться платити транспортний податок до моменту їх зняття з реєстрації. Тому тим з них, які не застосовують ті або інші транспортні засоби внаслідок їх непридатність, слід у встановленому законом порядку провести процедуру ліквідації та зняти їх з обліку. Це положення не відноситься до транспортних засобів, що знаходяться в розшуку, за умови підтвердження факту їхнього викрадення (крадіжки) документом, що видаються уповноваженим органом, оскільки згідно з п. 7 ст. 368 НК РФ такий транспорт не визнається об'єктом оподаткування.
Стаття 2. Платники податків.
1. Платниками податків транспортного податку (далі - податок) визнаються особи, на яких відповідно до законодавства Російської Федерації зареєстровані транспортні засоби, визнані об'єктом оподаткування відповідно до статті 3 цього Закону, місце знаходження (для організацій) або місце проживання (для фізичних осіб) яких доводиться на територію міста Москви, якщо інше не передбачено цією статтею.
2. За транспортним засобам, зареєстрованим на фізичних осіб, придбаним і переданим ними на підставі довіреності на право володіння і розпорядження транспортним засобом до моменту офіційного опублікування Федерального закону від 24 липня 2002 року N 110-ФЗ, платником податку є особа, зазначена в такої довіреності. При цьому особи, на яких зареєстровані зазначені транспортні засоби, повідомляють податковий орган за місцем свого проживання про передачу на підставі довіреності зазначених транспортних засобів.
3.Об'ект оподаткування.
Перелік транспортних засобів, визнаних об'єктом оподаткування, значно розширено в порівнянні до Закону від 18.10.1991г. № 1759-1 «Про дорожніх фондах в Російській Федерації».
Об'єктом оподаткування є транспортні засоби, в тому числі водні та повітряні, зареєстровані в установленому порядку.
Відповідно до ст.130 ЦК України підлягають державній реєстрації повітряні і морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти належать до нерухомих речей. Загальні правила державної реєстрації суден затверджені Наказом Мінтрансу Росії від 26.09.2001 № 144, а Правила реєстрації суден рибопромислового флоту та прав на них у морських рибних портах - Наказом Держкомриболовства Росії від 31.01.2001 № 30. Наказом Мінтрансу Росії від 29.11.2000 № 145 встановлені Правила реєстрації суден та прав на них у морських торговельних портах.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1994 № 938 "Про державну реєстрацію автомототранспортних засобів та інших видів самохідної техніки на території Російської Федерації" (в ред. Від 21.02.2002) Наказом МВС Росії від 26.11.1996 № 624 (в ред . від 15.03.1999) затверджено Порядок реєстрації транспортних засобів.
Слід зазначити, що перелік об'єктів оподаткування, що міститься в ст.358 НК РФ, не є вичерпним.
Транспортні засоби, не визнані об'єктом оподаткування.
У п.2 ст.358 НК РФ наведений перелік майна, що не визнається об'єктом оподаткування. Критерії, відповідно до яких транспортний засіб не визнається об'єктом оподаткування, такі:
* Призначення використання транспортних засобів (промислові морські і річкові судна; автомобілі, спеціально обладнані для використання інвалідами);
* Належність транспортних засобів окремим категоріям платників податків (літаки та гелікоптери санітарної авіації та медичної служби, транспортні засоби федеральних органів виконавчої влади, де законодавчо передбачена військова та прирівняна до неї служба; морські, річкові та повітряні судна організацій, основним видом діяльності яких є перевезення);
* Приналежність і цільове використання транспортних засобів (транспортні засоби, зареєстровані на сільськогосподарських товаровиробників і використовувані при сільськогосподарських роботах для виробництва сільськогосподарської продукції).
Сільськогосподарські товаровиробники - організації, селянські (фермерські) господарства та індивідуальні підприємці, частка виручки яких від реалізації виробленої та переробленої ними сільськогосподарської продукції в загальній виручці від реалізації продукції (виконання робіт, надання послуг) за попередній рік склав не менше 50 відсотків (ЗАКОН від 09.07.2002 р. № 83-ФЗ «Про фінансове оздоровлення сільськогосподарських товаровиробників»).
Якщо частка виручки від реалізації виробленої та переробленої сільськогосподарської продукції складає менше 50% від загальної виручки, то підприємство або індивідуальний підприємець втрачає статус сільськогосподарського виробника, і перераховані в даному пункті транспортні засоби підлягають оподаткуванню.
Законом від 18.10.1991г. № 1759-1 «Про дорожніх фондах в Російській Федерації» трактори були об'єктом оподаткування з податку з власників транспортних засобів без будь-яких застережень.
На підставі Закону від 18.10.1991г. № 1759-1 «Про дорожніх фондах в Російській Федерації» не були об'єктом оподаткування транспортні засоби, що здійснюють перевезення пасажирів (крім таксі), що належать підприємствам автотранспорту загального користування. Тепер з таких автотранспортних засобів податок повинен сплачуватися в загальному порядку.
Стаття 3. Об `єкт оподаткування.
1. Об'єктом оподаткування зізнаються автомобілі, мотоцикли, моторолери, автобуси й інші самохідні машини, механізми на пневматичному і гусеничному ходу, літаки, вертольоти, теплоходи, яхти, вітрильні судна, катери, снігоходи, мотосанях, моторні човни, гідроцикли, несамохідні (буксирувані) суду і інші водні і повітряні транспортні засоби (далі - транспортні засоби), зареєстровані в установленому порядку відповідно до законодавства Російської Федерації.
2. Не є об'єктом оподаткування:
а) весельні човни, а також моторні човни з двигуном потужністю не більше 5 кінських сил;
б) автомобілі легкові, спеціально обладнані для використання інвалідами, а також автомобілі легкові з потужністю двигуна до 100 кінських сил (до 73,55 кВт), отримані (придбані) через органи соціального захисту населення у встановленому законом порядку;
в) промислові морські і річкові судна;
г) пасажирські й вантажні морські, річкові та повітряні судна, що знаходяться у власності (на праві господарського відання або оперативного керування) організацій, основним видом діяльності яких є здійснення пасажирських і (або) вантажних перевезень;
д) трактори, самохідні комбайни всіх марок, спеціальні автомашини (молоковози, скотовоз, спеціальні машини для перевезення птиці, машини для перевезення і внесення мінеральних добрив, ветеринарної допомоги, технічного обслуговування), зареєстровані на сільськогосподарських товаровиробників і використовувані при сільськогосподарських роботах для виробництва сільськогосподарської продукції ;
е) транспортні засоби, що належать на праві господарського відання або оперативного управління федеральним органам виконавчої влади, де законодавчо передбачена військова й (або) прирівняна до неї служба;
ж) транспортні засоби, що знаходяться в розшуку, за умови підтвердження факту їхнього викрадення (крадіжки) документом, що видаються уповноваженим органом;
з) літаки та гелікоптери санітарної авіації та медичної служби.
4.Налоговая база і податковий період.
Податкова база та податковий період з транспортного податку визначені аналогічно до Податкового кодексу.
Податкова база по транспортним засобам, що мають двигуни, - потужність двигуна; по несамохідні засобів, для яких визначається валова місткість - регістрові тонни; по іншим засобам - одиниця транспортного засобу.
У зв'язку з різноманітністю об'єктів оподаткування ст.359 НК РФ передбачається різний порядок визначення податкової бази в залежності від потужності двигуна в транспортних засобах, валової місткості в реєстрових тоннах або кількості одиниць транспортних засобів.
Згідно ст.360 НК РФ податковим періодом по транспортному податку визнаний календарний рік - період з 1 січня по 31 грудня (ст.6 ч.1 Кодексу). Таким чином, за підсумками року визначається податкова база й обчислюється що підлягає сплаті сума податку. Однак при зміні платника податку протягом календарного року податок буде сплачуватися не за повний податковий період. У цьому випадку податковий період для нового і старого власників транспортного засобу буде розраховуватися з урахуванням коефіцієнта, рівного числа місяців, протягом яких особи визнавалися платниками податків, поділене на 12.
У відповідності зі ст.363 НК РФ податкове повідомлення з транспортного податку повинно бути направлено фізичній особі не пізніше 1 червня року (податкового періоду). У зв'язку з цим можливі деякі протиріччя, тому що в разі зміни власника транспортного засобу протягом календарного року податковий орган не зможе направити у встановлений термін вимога про сплату. При цьому згідно з п.4 ст.57 НК РФ обов'язок по сплаті податку не може виникнути раніше дати отримання податкового повідомлення.
Таким чином, якщо протягом податкового періоду змінився платник податку (особа, на ім'я якої зареєстровано транспортний засіб), то згідно ст.78 НК РФ у особи, яка сплатило податок за 12 місяців, виникає право на залік або повернення зайво сплаченої суми податку пропорційно тому часу, протягом якого транспортний засіб вже не була зареєстрована на його ім'я.
Разом з тим відповідно до п.3 ст.362 НК РФ місяць реєстрації транспортного засобу, а також місяць зняття його з реєстрації приймається за повний місяць. Це означає, що один і той же місяць може більше одного разу використовуватися в розрахунку суми податку. З метою уникнення порушення прав і законних інтересів платників податків можна рекомендувати сплачувати податок у сумі, пропорційній кількості днів, протягом яких транспортний засіб було зареєстровано на ім'я тієї чи іншої особи. Подібна норма може бути відображена в законі суб'єкта Російської Федерації про транспортний податок. Також слід відобразити особливості подання в цьому випадку податкових декларацій.
Стаття 4. Податкова база.
1. Податкова база визначається:
а) щодо транспортних засобів, що мають двигуни, - як потужність двигуна транспортного засобу в кінських силах;
б) стосовно водних несамохідних (буксирувані) транспортних засобів, для яких визначається валова місткість, - як валова місткість в реєстрових тоннах;
в) у відношенні водних і повітряних транспортних засобів, не зазначених у пунктах "а" і "б" цієї частини, - як одиниця транспортного засобу.
2. Стосовно транспортних засобів, зазначених в пунктах "а" і "б" частини 1 цієї статті, податкова база визначається окремо по кожному транспортному засобу.
Стосовно транспортних засобів, зазначених у пункті "в" частини 1 цієї статті, податкова база визначається окремо.
5.Налоговие ставки і пільги.
Пунктом 5 статті 6 Закону від 18.10.1991г. № 1759-1 «Про дорожніх фондах в Російській Федерації» було встановлено, що законами суб'єктів РФ ставки податку з власників транспортних засобів можуть бути, як зменшені, так і збільшені у порівнянні зі ставками, зазначеними в Законі № 1759-1. Ставки транспортного податку встановлює регіональна влада. При цьому вони керуються базовими ставками, наведеними в Податковому кодексі. Регіони не можуть збільшити або зменшити їх більш ніж у п'ять разів.
Визначення Конституційного суду РФ від 10.04.2002г. № 104-О і № 107-Про це положення про можливість встановлення законами суб'єктів Російської Федерації ставок податку з власників транспортних засобів, що перевищують встановлені в Законі «Про дорожніх фондах в Російській Федерації», визнано неконституційним. Відповідно до частини 3 статті 79 Федерального конституційного закону від 21.07.1994г. № 1-ФКЗ «Про Конституцію?? ном Суді Російської Федерації »акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність.
У главі 28 НК РФ для суб'єктів Федерації передбачена можливість збільшення податкових ставок. Суб'єкти Російської Федерації можуть диференціювати податкові ставки з урахуванням строку корисного використання. Ця можливість використана Законом № 193 для легкових автомобілів, по яких встановлені окремі коефіцієнти:

Строк корисного використання, з огляду на рік випуску
Коефіцієнт
до 5 років включно
1,5
від 6 до 10 років включно
1,0
від 11 до 15 років включно
0,8
від 16 і більше років
0,6 Незалежно від того, яким є податок - федеральним або регіональним, федеральний законодавець зобов'язаний при його встановлення визначити максимальну податкову ставку. Такий висновок випливає з Визначень Конституційного Суду Російської Федерації від 10.04.2002 № 104-О і № 107-О, Постанов Конституційного Суду Російської Федерації від 08.10.1997 № 13-П, від 11.11.1997 № 16-П та від 30.01.2001 № 2-П.
Поряд з підвищенням (зниженням) ставок ст.361 НК РФ допускається можливість встановлення різних податкових ставок по відношенню до окремої категорії транспортних засобів, наприклад автомобілів. Таким чином, щодо кожної категорії транспортного засобу, яке визнається об'єктом оподаткування, ставки можуть відрізнятися в 25 разів.
Законом № 193 також встановлені окремі категорії платників податків:
Герої Радянського Союзу, Герої України, громадяни, нагороджені орденом Слави трьох ступенів, що мають легковий транспорт;
категорії громадян, що зазнали дії радіації внаслідок чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону Російської Федерації "Про соціальний захист громадян, які зазнали впливу радіації внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС", що мають легковий транспорт;
підприємства, що здійснюють утримання автомобільних доріг загального користування, при укладеному контракті з органом управління дорожнього господарства області і в яких питома вага доходів від здійснення цієї діяльності становить 70 відсотків і більше загальної суми їх доходів;
професійні аварійно - рятувальні служби, професійні аварійно - рятувальні формування;
органи управління та підрозділи Державної протипожежної служби Міністерства Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих;
органи та підрозділи управління внутрішніх справ;
органи, підрозділи та підприємства управління виконання покарань Міністерства юстиції Росії.
Для отримання пільг платники податків повинні самостійно представити податковим органам необхідні документи.
Стаття 6. Податкові ставки
Податкові ставки встановлюються відповідно в залежності від потужності двигуна або валової місткості транспортних засобів, категорії транспортних засобів у розрахунку на одну кінську силу потужності двигуна транспортного засобу, одну реєстрову тонну транспортного засобу або одиницю транспортного засобу в таких розмірах:
 -------------------------------------------------- ----------------
| Найменування об'єкта оподаткування | Податкова |
| | Ставка |
| | (У гривнях) |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Автомобілі легкові з потужністю двигуна (з кожної | |
| кінської сили): | |
| - Понад 70 к.с. до 100 л.с. (понад 51,49 кВт | 5 |
| До 73,55 кВт) включно | |
| - Понад 100 к.с. до 150 л.с. (понад 73,55 кВт | 15 |
| До 110,33 кВт) включно | |
| - Понад 150 к.с. до 200 л.с. (понад 110,33 кВт | 20 |
| До 147,1 кВт) включно | |
| - Понад 200 к.с. до 250 л.с. (понад 147,1 кВт | 25 |
| До 183,9 кВт) включно | |
| - Понад 250 к.с. (понад 183,9 кВт) | 35 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Мотоцикли та моторолери з потужністю двигуна | |
| (з кожної кінської сили): | |
| - До 20 л.с. (до 14,7 кВт) включно | 3 |
| - Понад 20 к.с. до 35 л.с. (понад 14,7 кВт | 6 |
| До 25,74 кВт) включно | |
| - Понад 35 к.с. (понад 25,74 кВт) | 20 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Автобуси з потужністю двигуна (з кожної кінської | |
| сили): | |
| - До 110 л.с. (до 80,9 кВт) включно | 6 |
| - Понад 110 к.с. до 200 л.с. (понад 80,9 кВт | 10 |
| До 147,1 кВт) включно | |
| - Понад 200 к.с. (понад 147,1 кВт) | 20 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Вантажні автомобілі з потужністю двигуна (з кожної | |
| кінської сили): | |
| - До 100 л.с. (до 73,55 кВт) включно | 6 |
| - Понад 100 к.с. до 150 л.с. (понад 73,55 кВт | 10 |
| До 110,33 кВт) включно | |
| - Понад 150 к.с. до 200 л.с. (понад 110,33 кВт | 15 |
| До 147,1 кВт) включно | |
| - Понад 200 к.с. до 250 л.с. (понад 147,1 кВт | 20 |
| До 183,9 кВт) включно | |
| - Понад 250 к.с. (понад 183,9 кВт) | 25 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Інші самохідні транспортні засоби, машини | 6 |
| і механізми на пневматичному і гусеничному ходу | |
| (з кожної кінської сили) | |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Снігоходи, мотосанях з потужністю двигуна | |
| (з кожної кінської сили): | |
| - До 50 л.с. (до 36,77 кВт) включно | 10 |
| - Понад 50 к.с. (понад 36,77 кВт) | 20 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Катери, моторні човни та інші водні транспортні | |
| засоби з потужністю двигуна (з кожної кінської | |
| сили): | |
| - До 100 л.с. (до 73,55 кВт) включно | 20 |
| - Понад 100 к.с. (понад 73,55 кВт) | 30 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Яхти та інші парусно - моторні судна з потужністю | |
| двигуна (з кожної кінської сили): | |
| - До 100 л.с. (до 73,55 кВт) включно | 35 |
| - Понад 100 к.с. (понад 73,55 кВт) | 60 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Гідроцикли з потужністю двигуна (з кожної кінської | |
| сили): | |
| - До 100 л.с. (до 73,55 кВт) включно | 35 |
| - Понад 100 к.с. (понад 73,55 кВт) | 60 |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Несамохідні (буксирувані) суду, для яких | 20 |
| визначається валова місткість (з кожної | |
| регістровий тонни валової місткості) | |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Літаки, гелікоптери та інші повітряні судна, що мають | 25 |
| двигуни (з кожної кінської сили) | |
|------------------------------------------------- ----+----------|
| Інші водні і повітряні транспортні засоби, | 200 |
| що не мають двигунів (з одиниці транспортного | |
| кошти) | |
-------------------------------------------------- ----------------< br /> Стаття 9. Податкові пільги.
Від сплати податку звільняються:
а) Герої Радянського Союзу, Герої України, громадяни, нагороджені орденом Слави трьох ступенів, - за один транспортний засіб, зареєстрований на громадян зазначених категорій;
б) особи, які мають автомобілі легкові з потужністю двигуна до 70 кінських сил (до 51,49 кВт) включно, - з цих автомобілів;
в) організації, які надають послуги з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом загального користування, - з транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів (крім таксі).
З метою застосування цього пункту до транспортних засобів, звільняються від оподаткування, відносяться транспортні засоби, що використовують при перевезенні пасажирів за єдиними умовами єдині тарифи за проїзд, встановлені органами виконавчої влади міста Москви, з урахуванням надання всіх пільг на проїзд, затверджених у встановленому порядку. < br /> Стаття 10. Відповідальність платників та контроль податкових органів.
1. За порушення цього Закону платник податків несе відповідальність відповідно до законодавства Російської Федерації.
 2. Контроль за внесенням податку до бюджету міста Москви здійснюється податковими органами відповідно до їх компетенції
6.Порядок обчислення податку.
Відповідно до п.2 ст.362 сума податку щодо кожного транспортного засобу обчислюється як добуток податкової бази й податкової ставки. Порядок обчислення податку залежить від статусу платника податків. Платник податків - організація обчислює податок самостійно. Обчислення податку за платників податків - фізичних осіб здійснюють податкові органи. У цих випадках згідно ст.52 НК РФ не пізніше 30 днів до настання терміну платежу податковий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення.
У відповідності зі ст.363 НК РФ податкове повідомлення з транспортного податку повинно бути направлено фізичній особі не пізніше 1 червня року (податкового періоду). У зв'язку з цим можливі деякі протиріччя, тому що в разі зміни власника транспортного засобу протягом календарного року податковий орган не зможе направити у встановлений термін вимога про сплату. При цьому згідно з п.4 ст.57 НК РФ обов'язок по сплаті податку не може виникнути раніше дати отримання податкового повідомлення.
У податковому повідомленні повинні бути вказані розмір податку, що підлягає сплаті, розрахунок податкової бази, а також термін сплати податку. Нагадаємо, що термін сплати транспортного податку (або термін - у разі сплати суми податку частинами) встановлюється законом суб'єкта Російської Федерації. Форма податкового повідомлення визначається МНС Росії.
Відомості про платників податків повинні надходити до податкових органів від відповідних реєструючих органів протягом 10 днів після здійснення щодо транспортних засобів реєстраційних дій. До 1 лютого року видається вся інформація про транспортні засоби станом на 31 грудня минув року. Відповідальність за неправомірне неповідомлення відомостей податкового органу встановлено ст.129.1 НК РФ.
У випадку реєстрації або зняття з обліку транспортного засобу протягом року податок розраховується із застосуванням коефіцієнта:

коефіцієнт = число повних місяців перебування у платника податків: число календарних місяців

Примітно, що Закон № 193, так само як і Податковий кодекс, під «повним місяцем» розуміє як місяць реєстрації, так і місяць зняття з обліку. Тобто фактично неповний місяць вважається «повним».
Приклад 1. ТОВ «Автодом» придбало і зареєструвало 15 січня 2003 легковий автомобіль потужністю 150 к.с. випущений в 1996 році. 20 вересня 2003 цей автомобіль був проданий і знято з обліку. Розрахунок податку буде проведено наступним чином:

Кількість кінських сил
150 к.с.
Ставка податку
7 руб.
Рік випуску
1996
Коефіцієнт терміну використання
1,0
Кількість повних місяців
9 місяців (січень-вересень)
Коефіцієнт місяців перебування у платника податків
0,75 (9 місяців: 12 місяців)
Розрахунок податку
150 х 7 х 1,0 х 0,75
Сума податку
788 руб.
Приклад 2. ЗАТ «Актив» в січні 2003 року купило і зареєструвало у ГИБДД два автомобілі - «Жигулі» і «Волгу». Потужність їх двигунів дорівнює:
- У «Жигулів» - 75 кінських сил;
- У «Волги» - 130 кінських сил.
Першу машину «Актив» зняв з обліку в ГИБДД в лютому 2003 року. «Волга» належить фірмі весь рік.
У регіоні з транспортного податку встановлені такі самі ставки, як в Податковому кодексі.
Транспортний податок за 2003 рік бухгалтер «Активу» розрахував так.
За автомобіля «Жигулі»:
цим автомобілем фірма користувалася два місяці. Тому при розрахунку податку треба застосовувати спеціальний коефіцієнт. Він дорівнює:
2 міс. : 12 міс. = 0,167.
Транспортний податок за 2003 рік за «Жигулів» складе:
75 л. с. х 5 руб. х 0,167 = 63 руб.
За автомобіля «Волга»:
цей автомобіль належить «Активу» 12 місяців. Податок по ньому дорівнює:
130 л. с. х 7 руб. = 910 руб.
Усього за 2003 рік фірма нарахує транспортний податок у сумі:
910 руб. + 63 руб. = 973 руб.
Бухгалтер «Активу» нарахував податок так:
Дебет 26 Кредит 68 субрахунок «Розрахунки з транспортного податку»
- 973 руб. - Нарахований транспортний податок.
Стаття 7. Порядок обчислення податку
1. Платники податків, що є організаціями, обчислюють суму податку самостійно. Сума податку, що підлягає сплаті платниками податків, які є фізичними особами, обчислюється податковими органами на підставі відомостей, які подаються до податкових органів органами, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів на території Російської Федерації.
2. Сума податку, якщо інше не передбачене цією статтею, обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної податкової бази й податкової ставки.
3. У разі реєстрації транспортного засобу та (або) зняття транспортного засобу з реєстрації (зняття з обліку, виключення з державного суднового реєстру і т.д.) протягом податкового періоду вирахування суми податку здійснюється з урахуванням коефіцієнта, який визначається як відношення числа повних місяців, у протягом яких даний транспортний засіб було зареєстровано на платника податків, до числа календарних місяців у податковому періоді. При цьому місяць реєстрації транспортного засобу, а також місяць зняття транспортного засобу з реєстрації приймається за повний місяць. У разі реєстрації та зняття з реєстрації транспортного засобу протягом одного календарного місяця зазначений місяць приймається як один повний місяць.
Коефіцієнт розраховується з точністю до трьох знаків після коми, а сума податку визначається в повних рублях; 50 копійок і більше округлюються до цілого рубля, а менше 50 копійок не враховуються.
4. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані повідомляти в податкові органи за місцем свого знаходження про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації в цих органах, а також про осіб, на яких зареєстровані транспортні засоби, протягом 10 днів після їх реєстрації або зняття з реєстрації.
5. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані повідомляти в податкові органи за місцем свого знаходження відомості про транспортні засоби, а також про осіб, на яких зареєстровані транспортні засоби, за станом на 31 грудня минув календарного року до 1 лютого поточного календарного року, а також про всі пов'язаних з ними зміни, які сталися за попередній календарний рік.
6. Відомості, зазначені у частинах 4 і 5 цієї статті, подаються органами, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, за формами, що затверджується федеральним податковим органом.
7.Порядок та строки сплати податку.
У відповідності зі ст.363 НК РФ сплата податку здійснюється за місцем знаходження транспортного засобу. Відповідно до ст.83 НК РФ місцем знаходження зізнається:
1. для морських, річкових і повітряних транспортних засобів - місце знаходження (проживання) власника майна;
2. для інших транспортних засобів - место (порт) приписки або місце державної реєстрації, а за відсутності таких - місце знаходження (проживання) власника майна.
 Якщо транспортний засіб знаходиться не за основним місцем реєстрації платника податку, то платник податків повинен сплачувати податок за місцем знаходження транспортного засобу. Це відповідає положенням статті 83 НК РФ, згідно з якою «платники податків підлягають постановці на облік в податкових органах відповідно за місцем знаходження організації, місцем знаходження її відокремлених підрозділів, місцем проживання фізичної особи, а також за місцем знаходження належного їм нерухомого майна та транспортних засобів, що підлягають оподаткування ».
   Організації сплачують податок не пізніше 1 березня року, що настає після закінчення податковим періодом. Платники податку - фізичні особи сплачують податок не пізніше 1 липня наступного року.
   Статтею 3 Закону "Про дорожніх фондах Російської Федерації" встановлено, що надходження сум транспортного податку є джерелом створення цільових бюджетних коштів територіальних дорожніх фондів.
Стаття 5. Податковий період.
Податковим періодом визнається календарний рік.
Стаття 8. Порядок та строки сплати податку.
1. Податкове повідомлення про що підлягає сплаті сумі податку вручається платнику податків, що є фізичною особою, податковим органом у строк не пізніше 1 червня року податкового періоду.
У разі реєстрації транспортного засобу та (або) зняття транспортного засобу з реєстрації (зняття з обліку, виключення з державного судового реєстру тощо) після 1 червня року податкового періоду податкові органи не пізніше 30 днів з моменту отримання з органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, відомостей про реєстрацію транспортного засобу та (або) зняття транспортного засобу з реєстрації направляють платнику податків, що є фізичною особою, податкове повідомлення про встановлення (перерахунку) податкового зобов'язання з транспортного податку.
2. Платники податків, що є організаціями, в строк не пізніше 20 січня року, що настає після закінчення податковим періодом, зобов'язані подати до податкових органів за місцем свого обліку податкову декларацію за формою, затвердженою відповідно до положень статті 11 цього Закону.
3. Сплата податку здійснюється платниками податків за місцем знаходження транспортних засобів у термін не пізніше 20 січня року, що настає після закінчення податковим періодом.
Платники податків, які є фізичними особами, що отримали податкові повідомлення на сплату податку після 1 січня року, що настає після закінчення податковим періодом, сплачують податок не пізніше 30 днів з моменту отримання податкового повідомлення.
Місцем знаходження транспортних засобів з метою цього Закону визнається:
а) для морських, річкових та повітряних транспортних засобів - місце знаходження (проживання) власника майна;
б) для транспортних засобів, не зазначених у пункті "а" настояща
     
 
     
Українські реферати
 
Рефераты
 
Учбовий матеріал
Українські реферати refs.co.ua - це проект, на якому розташовано багато рефератів, контрольних робіт, курсових та дипломних проектів, які доступні для завантаження. Наші реферати - це учбовий матеріал для школярів і студентів. На ньому містяться матеріали, які дозволять Вам дізнатись більше про навколишнє середовище та конкретні науки які викладають у навчальних закладах усіх рівнів.
9.4 of 10 on the basis of 2985 Review.
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
  Українські реферати | Учбовий матеріал | Все права защищены.